Moosiabi
Siit leiad vastused moosi valmistamisega seotud levinumatele küsimustele.
Moos on liiga vedel. Mida teha?
Moos võib jääda vedel kui puuviljad/marjad, millest moosi keedate sisaldavad vähe pektiini, või kui te ei kasutanud moosi valmistamisel piisavas koguses suhkrut. Vedelaks jäänud moosi saab paksemaks kas liigset vedeliku kogust välja keetes või lisades ümberkeetmise käigus moosile pektiini (saadaval hästivarustatud toidukauplustes), järgides pakendil toodud juhiseid.
Moos on liiga paks. Mida peaksin tegema?
Kui moos on liiga paks, siis lisage vett ja keetke uuesti läbi.
Kuidas saada moosile soovitud konsistents?
Et testida moosi konsistentsi, asetage väike alustaldrik enne moosi valmistama asumist külmikusse. Kui moos on valmis, tõstke külmale taldrikule lusikatäis moosi ja asetage taldrik hetkeks tagasi külmikusse. Moos jahtub kiiresti ning kui jahtunud moosist lusikaga läbi tõmbate näete selle konsistentsi. Kui olete konsistentsiga rahul, valage moos purkidesse ja sulgege need õhukindlalt.
Miks marjad moosi pinnal hulbivad?
Moosi tuleb keeta piisavalt kaua, et puuviljades/marjades sisalduv õhk, välja keeks. Palju vedelikku sisaldava moosi puhul võiks kuumal moosil potis nii 15 minutit jahtuda lasta. Enne purkidesse valamist segage moos veelkord läbi, nii jaotuvad marjad ühtlasemalt. Abiks on ka see kui suletud purke jahtumise ajal vahepeal teistpidi keerata.
Miks on siirup / moos käärinud?
See võib juhtuda, kui moosis on liiga vähe suhkrut, seda ei hoita piisavalt jahedas kohas või kui mõni moosis kasutatud puuvili polnud enam värske. Peske ja puhastage puuvilju ja marju alati väga põhjalikult. Üks halb mari võib rikkuda kogu moosipartii. Käärimist võivad põhjustada ka kehvasti puhastatud purgid või pudelid, või moosi pinnalt koorimata jäänud vaht.
Miks on siirup / moos hallitanud?
Hallitust põhjustavad enamasti liiga vähene suhkrukogus või värskuse kaotanud või põhjalikult puhastamata jäänud moosimaterjal. Hallituse võivad põhjustada ka ebapiisavalt steriliseeritud purgid või kui purke hoitakse soojas ja niiskes keskkonnas. Kui moos või marmelaad on valmis, on oluline see kiiresti purkidesse panna, täites need ääreni. Hallitanud hoidised tuleb alati ära visata, süüa neid ei tohi, sest teatud liiki hallitus võib olla mürgine.
Miks muutus siirup želeeks?
Kasutatud marjad sisaldasid liiga palju pektiini (näiteks pooltoored marjad sisaldavad alati palju pektiini). Želeeks muutunud siirupi saab aga ümber keetes uuesti vedelaks. Asetage pudelid sooja vette kuni siirup lahustub piisavalt, et selle saab pudelist välja valada. Seejärel lisage 3-4 dl vett ja 1 g säilitusainet 1 liitri siirupi kohta, keetke läbi ja valage uuesti pudelitesse.
Kas moosisuhkruga saab valmistada õunakastet?
Ei, õunakastme asemel saate sel juhul paksu õunamoosi. Õunakastme valmistamiseks sobib kõige paremini tavaline kristallsuhkur.
Kas moosisuhkruga saab valmistada toormoosi?
Ei, moosisuhkur peab keema vähemalt kaks minutit, enne kui pektiin moosis lahustub ja moos pakseneb.
Minu retsepti ütleb, et marjad tuleb maitsestada suhkruga ja jätta need seejärel ööseks seisma. Kas võin seda teha ka moosisuhkruga?
Jah. Moosisuhkur toimib suurepäraselt enamike moosiretseptide korral, mis on mõeldud tavalise kristallsuhkru jaoks.
Minu retsept ütleb, et keedaksin marju ja vett teatud arv minuteid, enne kui pean lisama suhkru. Kas nii tuleks toimida ka moosisuhkru kasutamisel?
Jah. Sellisel juhul ei ole moosisuhkru ja tavalise kristallsuhkru kasutamisel erinevusi.
Minu moosisuhkur on aegunud. Kas ma võin seda ikkagi kasutada?
See sõltub sellest, kui aegunud teie moosisuhkur on. Moosisuhkrut peaks olema võimalik kasutada kuni aasta (kuid mitte kauem) pärast pakile märgitud "parim enne" kuupäeva möödumist. Seejuures ei ole kindel, et säilitusaine jääb pärast "parime enne" möödumist aktiivseks, mistõttu tuleks sel juhul moosi säilitada külmikus või sügavkülmas. Ka pektiin võib ka aja jooksul kõlbmatuks muutuda ning tema paksendamisomadused võivad halveneda (moos võib jääda vedel).
Moosisuhkrus on pruunid tükid. Mis need on?
Moosisuhkrusse, mis on pikka aega sahvris seisnud, võivad tekkida pruunid tükikesed. See on põhjustatud sidrunhappe ja suhkru vahelisest reaktsioonist ning muretsemiseks pole põhjust. Need ei muuda moosisuhkru muid omadusi ega valmistatud moosi välimust.
Hoiustamine
Meie moosisuhkruga valmistatud moosi saab hoida tavapärasel toatemperatuuril ja nii säilib see vähemalt aasta. Moosi värv ja maitse säilivad siiski alati kõige paremini, kui seda hoitakse jahedas ja valguse eest varjatult. Säilitusaineteta ja kuumtöötlemata moosi tuleb muidugi hoida sügavkülmas.
Hügieen
Hügieen on moosi säilivusaja jaoks ülioluline. Purgid ja kaaned tuleb enne kasutamist hoolikalt pesta ja steriliseerida. Täitke moosipurgid ääreni ja kaanetage kohe. Enne moosi purkidesse valamist veenduge, et kogu tekkinud vaht oleks korralikult eemaldatud. Tasub meeles pidada, et hallitust põhjustavad mikroorganismid kanduvad üle läbi õhu ja moosi peal oleva vahu. Samuti tuleks moosi valmistamiseks kasutada vaid niisuguseid puuvilju ja marju, mis on värsked. Üks moosi sisse jäänud halb mari võib lühendada terve moosipartii säilivusaega.
Kas soovid Nordic Sugari ning meie toodete ja teenuste kohta lisateavet?
Piparkoogid
Kas on veel midagi paremat otse ahjust tulnud piparkookide lõhnast? Jah, see miski peaks olema nende maitse.
Jõulumaiustused
Jõulumaiustused on kohustuslikud kõigile, kellele meeldib maiustada. Pane kommilauale kodus valmistatud iirisekommid, pralineed ja trühvlid.
Hõrgutavad pühad
Esimene advent toob majja jõulumeeleolu. Süüdake esimene küünal, valage tassi kohv ja pakkuge perele oivaliselt lõhnavaid küpsetisi.
Kõige maitsvam jõulupakk
Kõige toredam on saada ja teha selliseid jõulukinke, mis on ise käsitsi valmistatud ja rõõmuga täidetud. Mis oleks veel südamlikum kui hõrgud maiustused, jõuluhõngulised küpsised ja maitsvad marmelaadid?
Pühadehõngulised küpsetised
Jõuludeks küpsetamine on alati eriline kogemus. See on nagu kindel varjupaik, siin peetakse alati traditsioonidest kinni.
Jõulujoogid
Siin on soovitusi mida näppu võtta nii suurtele kui ka väikestele jõulupühalistele.